« Travanj 2024 »

Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja
Autor: Silvija Mandičić, 28. 2. 2018.

Na ovaj dan, solidarni sa svima onima koji podižu svijest o vršnjačkom nasilju, izradili smo male bedževe s porukama za svakog učenika. Poruke su osmislili učenici te dali svoj doprinos izražavajući misli protiv nasilja. S pedagoginjom su postigli dogovor kako će baš na ovaj dan učiniti nešto lijepo jedan drugome kao naknadu za svaki oblik nasilja koji se svakodnevno događja među mladima.

Dan ružičastih majica program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u Kanadi kada je 2007. godine jedan dječak bio izložen vršnjačkom nasilju samo zbog toga što je u školu došao u ružičastoj majici. To je učinio u znak podrške svojoj majci koja je bolovala od karcinoma dojke. Sutradan su se učenici solidarizirali sa zlostavljanim dječakom, odlučno su digli svoj glas protiv nasilnika te u školu došli u ružičastim majicama. Inicijativu su pokrenula dva sedamnaestogodišnjaka.

U Hrvatskoj je nositelj ovog programa Centar za edukaciju i prevenciju nasilja. Na njihov poticaj, velik broj javnih osoba se na taj dan u medijima pojavljuje u ružičastim majicama. Prošle godine Hrvatski sabor izglasao je Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.