« Ožujak 2024 »

EDUKATIVNI IZLET NA PLITVIČKIM JEZERIMA
Autor: Tomislav Vukelić, 26. 5. 2016.

U ponedjeljak, 23. svibnja, 17-ero učenika predmetne nastave naše Škole posjetili su Nacionalni park Plitvička jezera. Posjet je bio rezultat želje djelatnika i učenika da se prošire znanja o prirodi, ekologiji, vlastitoj županiji te naravno o Plitvičkim jezerima koja su sama po sebi jedinstvena u svijetu. Posjet je također i rezultat nastojanja Uprave Nacionalnog parka da proširi suradnju sa školskim ustanovama, te da tako što kvalitetnije ostvari dio svoje odgojno-obrazovne misije i među najmlađima. Stoga je organiziran posjet povodom Međunarodnog dana biološke raznolikosti i Dana zaštite prirode u Hrvatskoj. Početak posjeta započeo je u Znanstveno-stručnom centru "Dr. Ivo Pevalek", gdje je učenicima održana prezentacija s predavanjem na temu biološke raznolikosti, i to općenito te posebice na području Nacionalnog parka. Tom prigodom učenici su učili o međuovisnosti svih karika u biljnom i životinjskom svijetu, o više od 1400 vrsta u Parku, s posebnim osvrtima na pojedine vrste, npr. orhideje, sove, leptire itd. Uslijedio je radionički dio gdje su učenici morali pokazati svoje razumijevanje bioraznolikosti na području šuma i voda. Predavanje, prezentacija i radionice bile su vrhunski osmišljene, edukativne i efektne, a sve to je zasluga dviju biologinja u Nacionalnom Parku, Maje Vurnek i Ivanke Špoljarić. Uistinu ugodnom dočeku i boravku u Centru pridružili su se i drugi njihovi kolege šumari. Nakon kratke pauze uz poslastice i napitke, druženje se nastavilo obilaskom laboratorijskog dijela Centra, gdje se učenicima pojašnjavalo kako se obavlja konkretan rad na analizi različitih vrsta uzoraka koji se uzimaju na obradu. Biologinja Ivanka Špoljarić potom je predvodila višesatni obilazak Nacionalnog parka. Na zaista stručan, angažiran, opsežan i učenicima primjeren način tijekom obilaska je u konkretnoj stvarnosti opisivala djelovanje i stvarnost biološke raznolikosti, metode praćenja i očuvanja prirode, geološko-biološke procese u Plitvičkim jezerima, kulturološko-povijesne zanimljivosti, a napose posebnosti pojedinih vrsta šišmiša, sova, leptira, riba, kukaca, cvijeća i drugog bilja. Na koncu je učenicima podijelila razne edukativne materijale.
Posjet je na naše učenike i učitelje pratitelje ostavio uistinu impresivan dojam. Jako mnogo toga se moglo naučiti, a nakon posjeta zasigigurno je potaknut još i veći interes za proučavanjem, poštovanjem, razumijevanjem i očuvanjem prirode. Djelatnici Nacionalnog parka bili su vrhunski domaćini - izuzetno ljubazni, susretljivi, stručni i profesionalni. Čitav posjet je daleko premašio sva naša očekivanja, te stoga možemo svim našim domaćinima samo reći još jednom velika HVALA!